Opinie,  Porady

Czego potrzebują włosy, aby jaśnieć pięknem?

Zadbane włosy to jeden z najważniejszych składnik wyglądu. Nie chodzi o to, by były długie, ale ponad wszystko zdrowe, miękkie, lśniące, krótko mówiąc: piękne.

Włosy długie, ale zdewastowane, wyraźnie osłabione, o postrzępionych końcówkach, nie robią na nikim szału. Aby się od tego uchronić, z pomocą przybywają specyfiki na włosy.

Kosmetyki to za mało

Nikt już raczej nie wierzy w reklamy szamponów i odżywek, obiecujące nagłą regenerację budowy włosa, i przywrócenie fryzurze pięknego wyglądu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Od długiego czasu wiadomo, że aby zapewnić swoim włosom wyjątkowy wygląd, powinno się dbać o nie nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Właściwa pielęgnacja włosów to jedynie połowa sukcesu. Aby zdrowo rosnąć i zachowywać wytrwałość na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, włosy wymagają witamin, spośród których jedną z najważniejszych jest biotyna na włosy.

Dostarczane organizmowi, wraz z pokarmem witaminy na włosy, zapewnią, że będą one grube, zdrowe i mocne. Odpowiednia, bogata w witaminy, takie jak na przykład biotyna, dieta zapewni włosom gwałtowny wzrost i wpłynie na to, że ich fizjologiczny skład biochemiczny będzie właściwy.

Witaminy na włosy klasyfikacja

Aby należycie rosnąć, włosy potrzebują wielu różnorakich suplementów i mikroelementów. Należą do nich witaminy A, E, F, C, H – czyli biotyna, oraz inne witaminy z grupy B. Jeśli mowa o mikroelementach, najważniejsze dla włosów są cynk, żelazo i miedź. Substancje te odpowiadają za podtrzymywanie w korzystnej kondycji najistotniejszych cech włosów. Jak działają poszczególne witaminy na włosy?

  • Witamina A, zwana retinolem, jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg metabolizmu komórek rogowego nabłonka skóry, w tym zrogowaciałych komórek kolebki włosa. Retinol zatem odgrywa jedną z ważniejszych ról we wzmacnianiu włosów.
  • Witaminy z grupy B są istotne w przebiegu procesów wzrostu włosów. Zaręczają również włosom zabezpieczenie przed chorobami i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Najważniejszą witaminą z grupy B jest biotyna (witamina H, witamina B7). Biotyna na włosy ma oddziaływanie szczególnie wyjątkowe. Jako związek zawierający siarkę, biotyna wchodzi w skład keratyny, to znaczy głównego budulca włosów.
  • Witamina E ma wpływ na połysk i gładkość włosów, pomaga je też chronić przeciwko działaniu wolnych rodników.
  • Aby w organizmie w sposób prawidłowy przebiegała synteza kolagenu, również mającego duże znaczenie dla wyglądu i kondycji włosów, niezbędna jest witamina C.
  • Witamina F, jako zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych, konieczna jest we wszelkich komórkach ludzkiego ciała, w tym również w tych włosowych. Przejawia działanie ochronne i stymulujące.

W jakich produktach spożywczych można znaleźć witaminy na włosy?

Ze względu na to, że dla prawidłowego wzrostu włosy potrzebują wielu różnorakich suplementów, ich źródeł szukać powinno się też w różnych produktach spożywczych. W witaminę A pełne są takie elementy diety jak: jaja, wątróbka, nabiał, marchew, pomidory. Bardzo dużo witamin z grupy B występuje w ziarnach słonecznika, brokułach, a także w mięsie drobiowym. Witaminę E znaleźć można na przykład w migdałach, oleju sojowym a także w zbożach. Bogate w witaminę C są jak wiadomo cytrusy, cebula czy owoce kiwi.

Nawilżające serum do stylizacji włosów

Witamina H to składnik orzechów włoskich i ziemnych, soi, występuje również w wątróbce, szpinaku, marchwi. Za dostarczenie włosom rożnych niezbędnych witamin odpowiedzialna jest więc zbilansowana dieta. Nie można sprawdzić, czy razem z pożywieniem dostarczamy włosom wszystko to, czego im potrzeba. Dlatego, jeśli włosy wykazują objawy osłabienia, można sięgnąć po któryś ze specyfików witaminowych na włosy, możliwych do zdobycia na rynku. Takie zróżnicowane, posiadające różne potrzebne witaminy na włosy, jak i mikroelementy, preparaty, występują nie tylko w formie tabletek, ale też między innymi jako misie na zdrowe włosy. Dbanie o dostarczenie włosom tego, czego potrzebują, z pewnością zaprocentuje ich pięknym wyglądem.