witaminy na włosy
Opinie,  Porady

Czego potrzeba włosom – jakie witaminy na włosy wybrać?

Piękne włosy to fantazja chyba każdej dziewczyny. Wszystkie pożądamy włosów lśniących, zdrowych, odpowiednio nawilżonych i najchętniej też takich, które będą się ładnie układać.

Zamiast tego, najczęściej przychodzi nam się zmagać z szeregiem kłopotów dotyczących włosów. Czy ich rozwiązaniem może być biotyna na włosy?

Jak dobrze traktować włosy?

Stan włosów bardzo często jest odzwierciedleniem tego, jak się z nimi obchodzimy. A traktujemy je… cóż, zwykle niestety nie najlepiej. Włosy nie przepadają za wysokimi temperaturami, a takie właśnie serwujemy im, używając suszarki, lokówki czy prostownicy. Czujemy się niewinne, bo kto znajduje dziś czas na czekanie aż włosy same wyschną lub na zaplatanie lekko mokrych pasm na wałkach albo papilotach? Nie zmienia to jednak faktu, że na naszym pośpiechu cierpi wygląd i zdrowie naszych włosów. Nie pomaga też częste farbowanie, latem niezdrowy wpływ wpływa na włosy słońce, zimą – niskie temperatury.

Przyczyn wpływających negatywnie na formę włosów jest zatem bardzo wiele, a wyeliminowanie ich wszystkich wydaje się być, jeśli nie niemożliwe, to z całą pewnością bardzo problematyczne. Nie zrezygnujemy przecież włosów suszyć, układać, a już na pewno nie zamkniemy się w czterech ścianach, aby uciec od niezdrowego wpływu czynników atmosferycznych. Jak więc sobie pomóc? Pomysłów jest kilka, a jednym z nich jest sięgnięcie po witaminy na włosy. Innym – drastyczne cięcie, ale tego wielbicielki długich pasm spływających na ramiona i plecy raczej wolałyby uniknąć…

Kuracja witaminowa włosów

Włosy, tak samo zresztą jak skóra i paznokcie, potrzebują witamin, aby zachować zdrowie i piękny wygląd. Wszelkie próby ratowania włosów za pomocą specjalistycznych szamponów, balsamów, masek i olejków spełzną na niczym, jeśli włosy nie będą wzmacniane od wewnątrz. Sposobem na takie działanie jest doustne przyjmowanie odpowiednich witamin. Pojawia się oczywiście pytanie: jakie witaminy na włosy wybrać, jakie będą najlepsze? Na szczęście nie musimy się już nad tym zastanawiać i samodzielnie komponować zestawu akceptowanych przez nas witamin, bowiem na rynku osiągalne są gotowe towary.

Właściwie wykonane suplementy witaminowe dla zdrowych i lśniących włosów, pojawiają się nie tylko pod postacią tradycyjnych kapsułek czy tabletek, ale też jako apetyczne misie na zdrowe włosy. Jeśli chodzi o witaminy na włosy podium zdobywa biotyna. Wybierając dla siebie zestaw witamin, warto sprawdzić, czy w składzie znajduje się ta właśnie substancja. Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, trudno o bardziej właściwy składnik.

Biotyna – pomoc dla zniszczonych włosów

Zwana inaczej witaminą H, jak i witaminą B7, biotyna jest organicznym związkiem chemicznym. Ta witamina z grupy B pełni istotną rolę dla zachowania zdrowej skóry, włosów i paznokci. I, jak każda witamina, jest niezbędna do w pełni prawidłowego działania organizmu. Na ogół raczej rzadko rozmyślamy nad jej działaniem, po prostu go nie zauważając. Nie da się jednak nie zobaczyć efektów niedoboru biotyny. Zalicza się do nich zmiany skórne, takie jak na przykład wysypki, podrażnienia i przesuszenia i stany zapalne. Do tego dochodzić może zwiększone wypadanie włosów i znaczne osłabienie płytki paznokcia, która wyzbyta dobrego wpływu biotyny, staje się cienka i łamliwa. Do symptomów niedoboru biotyny należy też podwyższenie cholesterolu we krwi. Może wystąpić mrowienie mięśni, a także uczucie ogólnego zmęczenia i senność.

Biotyna pełni więc zaskakująco ważną rolę w organizmie. Nie jest tylko witaminą odpowiedzialną za urodę. Zresztą wypadające włosy, łamiące się przy każdej pracy paznokcie, czy zmiany i stany zapalne skóry stanowią problem natury nie tylko estetycznej, ale też po prostu zdrowotnej, któremu bez kwestionowania warto zażegnać. Witamina B7 wprawdzie regeneruje się w sposób naturalny w organizmie, jednak istnieje wiele czynników, które mogą zaburzyć ten bieg. Należy do nich zażywanie antybiotyków, spożywanie alkoholu, jak również nieprawidłowa dieta. Nie istnieje natomiast ryzyko przedawkowania biotyny. Nawet zażycie dużej jej ilości nie wywołuje negatywnych skutków dla organizmu.

Suplementacja biotyną może przynieść wiele pozytywnych skutków dla całego ciała. Ponad wszystko, biorąc biotynę, możemy być pewni, że unikniemy przykrych skutków jej niedoboru. Dodatkowo witamina H zagwarantuje zdrowie skórze. W jaki sposób jednak działa biotyna na włosy? Włosy pod wpływem dostarczania im właściwych dawek witaminy B7, stają się gęstsze, mocniejsze, a dzięki połyskowi wydają się zdrowsze – i takie też są. Włosy poddane kuracji biotyną zyskują też większą odporność na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak słońce, mróz, czy stosowanie suszarki, prostownicy lub lokówki.

Misie na ładne włosy, czyli zdrowie włosów zamknięte w… żelkach

Hasła takie jak suplementy diety czy witaminy, wzbudzają samoistnie powiązania z aptecznymi półkami, i kolorowymi kapsułkami zamkniętymi w szeleszczących blistrach. Zażywanie tak rozumianych suplementów i witamin, to de facto nic innego jak połykanie tabletek. Czyli czynność, która nie należy do najsympatyczniejszych i o której w dodatku łatwo zapomnieć. Kto jednak powiedział, że witaminy wytwarzane być muszą wyłącznie w formie tabletek? Ktokolwiek to był, stanowczo nie miał racji. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby kompilację najważniejszych dla zdrowia i pięknego wyglądu włosów składników wsadzić w apetycznym żelku. Dostępne od niedawna w sklepach misie na zdrowe włosy to niepowtarzalne zbiór witamin i minerałów, do których należą: cynk, selen, miedź, witamina A, witamina E, niacyna i oczywiście niezastąpiona dla dobrego stanu skóry, paznokci i włosów – biotyna.

Osłabione, suche i zniszczone włosy – nie musi tak być!

Najczęściej nie traktujemy swoich włosów do końca poważnie. Oczywiście chcemy, żeby olśniewały blaskiem, ale nic nie robimy, gdy stan rzeczywisty odbiega od tej wizji. Pozwalamy na to, żeby prezentowały się niezbyt przystępnie, próbujemy nie przywiązywać do nich uwagi, związujemy gumką lub w końcu ścinamy na krótko, aby zapomnieć o wszelkich związanych z nimi kłopotach. „No cóż, to tylko włosy” – myślimy sobie. Nie jest to do końca racja. Stan włosów jest poniekąd oznaką tego, jak czuje się cały nasz organizm. Jeśli stan włosów woła o nożyczki, może się okazać, że za chwilę pojawią się też kłopoty na przykład ze skórą. O zdrowie włosów trzeba więc zająć się się nie tylko dla poprawy własnego wyglądu.